ON THIS DAY

21. srpna 1968: Celtic proti okupaci, UEFA musí znovu losovat poháry

Celá knížka by se dala napsat o tom, jak okupace vojsky Varšavské smlouvy ovlivnila i československý a světový sport. Spousta trenérů a sportovců emigrovala, mnohé kariéry těch, kdo zůstali, byly zničené, děti čerstvých i pozdějších uprchlíků získávaly olympijské medaile a jiné tituly pro nové země. Navíc v roce 1969 se mistrovství světa v hokeji muselo z Prahy přesunout do Stockholmu, cyklistický Závod míru se poprvé jel přes naše území jen symbolicky. A tak dále.

Už méně známé je, že invaze Sovětského svazu a jeho čtyř satelitů výrazně zasáhla také do dvou evropských fotbalových soutěží – Poháru mistrů evropských zemí a Pohárů vítězů pohárů.

Kurážní Skotové

Mohl za to skotský Celtic, který hned 22. srpna 1968 vydal ostré prohlášení: „Vzhledem k nezákonnému a zrádnému vpádu do Československa ruskými, polskými a maďarskými silami – a na podporu českého národa – si my, Celtic Football Club, nemyslíme, že by jakýkoli západoevropský klub měl být nucen plnit fotbalové závazky v kterékoli z těchto zemí.“

Klub z Glasgowa sice pozapomněl na účast bulharské a východoněmecké armády, ale sdělení bylo jasné. Celtic nenastoupí 18. září 1968 k utkání PMEZ proti týmu Ferencváros Budapešť, očekávanému hitu 1. kola. K podobnému kroku vyzval i další účastníky, kterým červencový los přisoudil soupeře ze států Varšavské smlouvy.

Celtic byl tehdy vlivný klub, ostatně o rok dřív PMEZ vyhrál a dlouhodobě patřil k evropské špičce. UEFA jeho slova nemohla brát na lehkou váhu. Tím spíš, že se strhla vlna dalších fotbalových bojkotů: krátce po 21. srpnu byla odvolána přátelská utkání Švýcarsko-Polsko, NDR-Skotsko a Nizozemsko-Maďarsko. A za dveřmi kvalifikace na MS 1970…

Embed from Getty Images

Vedení UEFA se hned 30. srpna sešlo na schůzce v Curychu a rozhodlo se 1. kolo PMEZ a PVP přelosovat. Nová pravidla zněla:

1. Západoevropské týmy nesmějí potkat kluby z Východu
  2. Mužstva ze zemí, které se podílely na okupaci, budou hrát proti sobě
  3. Čs. zástupci mohou dostat soupeře pouze z Jugoslávie a Rumunska, které se k invazi nepřipojily

Pro Spartak Trnava to v PMEZ znamenalo, že místo švédského Malmö narazil na Steauau Bukurešť, a bratislavský Slovan necestoval na Island k zápasu s FC Reykjavík, jeho novým soupeřem byl jugoslávský NK Bor.

Kluby ze zemí Varšavské smlouvy se tímto rozhodnutím cítily uražené. Považovaly ho za diskriminaci a zbytečné zvyšování politického napětí.

Jako první poslali UEFA dopis Poláci, že na protest odstupují, k nim se přidali Maďaři a Bulhaři, po nich východní Němci a jako poslední, krátce před startem úvodního kola, i Sověti.

PMEZ tedy přišel o Ruch Chorzow, Levski Sofia, Ferencváros, Jenu a Dynamo Kyjev, PVP se neúčastnily Górnik Zabrze, Györ, Sparta Sofia, Union Berlín a Dynamo Moskva. Téměř šestina účastníků evropských pohárů na hřiště nevkročila. Bolestné to bylo zejména pro berlínský Union, který měl hrát v pohárech poprvé – a na další šanci si musel počkat víc než třicet let, až do časů sjednoceného Německa.

Díky prořídlému pavouku měly AC Milán, Benfica (PMEZ), Barcelona a FC Turín (PVP) ve druhém kole volný los, takže do čtvrtfinále postoupily s polovičním úsilím.

A jak si v okleštěné konkurenci vedly čs. kluby? Skvěle. Trnava v PMEZ padla až v semifinále s Ajaxem a Slovan dokonce PVP vyhrál, když ve finále zdolal Barcelonu.

Třetí pohár v klidu

Kupodivu netknutá zůstala třetí evropská soutěž, Veletržní pohár. Odvetný zápas finále předchozího ročníku mezi Ferencvárosem a Leedsem se hrál tři týdny po invazi – 11. září 1968, v Budapešti, před 76 tisíci diváky, o bojkotu nepadlo ani slovo. V nové sezoně pak Československo zastupovala Slavia, v osudí byly i Botev Plovdiv, Slavia Sofia, Hansa Rostock, Lokomotiva Lipsko, Legia Varšava a Újpesti Dózsa, který dokonce prošel až do finále.

Důvod klidu byl zřejmý. Soutěže se historicky neúčastnily týmy ze Sovětského svazu, protože byla otevřená pouze městům, kde se – jak napovídá název – konaly mezinárodní veletrhy. Navíc se nehrála pod hlavičkou UEFA, tudíž pro ni neplatilo pravidlo o přelosování. Evropská asociace převzala Veletržní pohár až v roce 1971 a přetvořila ho na Pohár UEFA.

Sezona 1969/70 už probíhala bez hrozeb a výčitek. PMEZ se účastnilo všech dvaatřicet mistrů tehdejší Evropy, PVP dvaatřicet vítězů národních pohárů (případně poražených finalistů).